Jak dobrać stopnice do schodów wewnętrznych?

stopnice schodów wewnętrznych

Dobór odpowiednich stopnic do schodów wewnętrznych jest niezwykle istotny, gdyż wpływa na funkcjonalność, komfort użytkowania oraz estetykę wnętrza. Projektując schody, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, takich jak rodzaj materiału, kształt i konstrukcja stopni czy wymiary schodów. W dalszej części artykułu omówimy te zagadnienia szczegółowo.

Rodzaje materiałów

Wybór materiału, z którego wykonane będą stopnice, ma istotny wpływ na wygląd i trwałość schodów. Na rynku dostępne są różne rodzaje materiałów, które można zastosować do budowy schodów. Najpopularniejszy z nich to drewno. Drewniane stopnice nadają wnętrzu ciepła i przytulności, a także są trwałe i wytrzymałe. W Polsce często stosuje się jesion, dąb lub buk jako materiał na stopnice drewniane do schodów wewnętrznych.

Kształt i konstrukcja stopni, wymiary

Stopnice można podzielić na proste, zabiegowe oraz kręcone. Stopnie proste są najbardziej klasycznym rozwiązaniem, łatwym w montażu oraz bardzo funkcjonalnym. Schody zabiegowe charakteryzują się tym, że stopnie są ułożone na przemian, tworząc tzw. zabiegi – miejsca, gdzie schody skręcają pod kątem prostym lub 180 stopni. Schody kręcone to rozwiązanie o wysokiej estetyce, wykorzystywane przede wszystkim tam, gdzie zabrakło miejsca na schody o większej szerokości lub długości. Wysokość i szerokość stopni powinna być odpowiednio dobrana z uwzględnieniem wielkości pomieszczenia oraz ilości schodów koniecznych do pokonania. Szerokość stopni powinna wynosić co najmniej 80 cm, natomiast wysokość – nie więcej niż 20 cm. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę odstęp między stopniami, który powinien być na tyle duży, aby zapewnić komfortowe wchodzenie po schodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *